Ohjelma

Kuvaaja: Petri Kivinen

Ocean Club - Teatteri Europa - Sea Pub - Top Club - Fast Lane - Aula - Saunaoasto - Muu ohjelma

Seuraava Folklandia risteillääm 12.-13.1.2018.
Vuoden 2018 Folklandia ohjelma julkistetaan syksyllä 2017.

Ocean Club, 8. kansi laivan peräosa

Perjantai 13.1.2017

18.30-19.30 FOLKLANDIA GAALA
Tunnustuksia, kannustuksia ja juhlahumua. Esiintymässä Äijäkanteleet, Arvid Lundén, Kimurantti

19.30–20.00 TANSSIAREENA
Koko Suomi tanssii

20.00–21.00
Rikurilla, FrillaSeurasaaren kansantanssijat, Mäntsälän Tanhuajat ja Ellun Kamut

21.45–22.45 PALEFACE & LAITAKAUPUNGIN ORKESTERI

23.00–23.30 PERINNEARKUN PELIMANNIT

23.45–00.15 HUUTOKATRILLI 
Antti Savilampi & Häävi

01.00–02.00 BALTIC CROSSING

02.45–03.45 TSUUMI SOUND SYSTEMS

Lauantai 14.1.2017

9.00–10.00 TANSSIAREENA
Koplaus, Eurot, Freijat, Wiima, Tosi-Isot,

10.00–11.00 TANSSIAREENA
Trilli, Klaukkalan Nuorisoseura, Troppu, Turjake ja PRO, Pääskyt, K´eiku,

11.00–12.00 TANSSIAREENA
Academic Folk Dance Group Student Maribor Slovenia (SLO), Oulun ammattikorkeakoulun tanssinopettajaopiskelijat, Petersburg Souvenir (RUS), Siepakat, Polokkarit, Folkjam

12.00–12.30 TIKKURISTIN SM-KISAT

12.45–13.30 TAKSI

14.00–15.00 PÄÄTÖSPELIT
Pelimannien yhteissoitto,Queixme Pinos Dos (ESP) ja Tallari

Takaisin alkuun

Teatteri Europa, 6. kansi laivan peräosa

Perjantai 13.1.2017

19.00–20.00 SUOMALAISTA PERINNETTÄ LÄNNESTÄ ITÄÄN
Vinksin Vonksin & Mutku, Pojo Folkdansare, Purpuriryhmä, Helsingin Pitäjän Tanhuujat ja SpelaritNestorit

21.00–22.00 FOLK BIG BAND

23.00–00.00 KONSERTTI 
Polokkarit, Tikki, Kurpposet, Trilli, Seurasaaren kansantanssijat, Siepakat

01.15–02.15 KONSERTTI 
Queixume dos Pinos (ES), Ottoset, Lykky, PRO, Roigu, Tanssiteatteri Hämy
Hämyn esitys on peruutettu sairastapauksien vuoksi. Pahoittelut.

Lauantai 14.1.2017

10.00–11.00 PURPURI-KIRJAN JULKISTUS

12.00–13.00 KAUSTINEN FOLK MUSIC FESTIVAL 50 VUOTTA

14.00–15.00 KONSERTTI 
Tampereen konservatorion tanssinopiskelijat, Petersburg Souvernir (RUS), Hässäkkä goes Ultra Bra – Sokeana hetkenä

Takaisin alkuun

Sea Pub, 8. kansi laivan keskiosa

Perjantai 13.1.2017

18.15–18.45 THE GREEN HOPE
19.00–19.30 SLACK BIRD
19.45–20.15 MAMMANTYTÖT!
20.30–21.00 FAIRTRAD.
21.30–22.15 OTRA
22.30–23.00 EPIC BOX PEOPLE
23.15–23.45 KIHARAKOLMIO
00.00–00.30 DUO SYSTRAMI (SWE)
00.45–01.15 HAKA
01.30–02.00 NIUKKASEN TOIMISTO
02.30–03.15 TÖTTERSSÖN

Lauantai 14.1.2017

10.00–10.30 CENTRIA AMK
10.45–11.15 MAY MONDAY (UK-FIN)
11.30–12.00 HIMMELI
12.15–12.45 ILOI(SET) TYTÖT
13.00–13.30 DÉSIRÉE SAARELA & TRISKEL
14.00–15.00 NORDIK TREE (SWE-FIN)

Takaisin alkuun

Top Club, 12. kansi konferenssitilat

Perjantai 13.1.2017

18.30–19.00 SANNI VIRTA
19.45–20.30 KIHTINÄJÄRVI RECORDS: KARJALAN POIKIA - SUOMI 100 v
21.00–21.30 MAMYTH
21.45–22.15 THALAMUS
22.45–23.30 MARI KALKUN JA RUNORUN (EST)
00.00–00.45 TEHO
01.30–02.15 PEKKO KÄPPI & K.H.H.L
02.30–03.15 PUULUUP (EST)

Lauantai 14.1.2017

10.00–10.30 DUO SELINA
10.45–11.15 IRJALA
11.30-12.00 ILMOI
12.15–12.45 DUO PIIA KLEEMOLA & PETRI HAKALA
13.00–13.45 MAIJA KAUHANEN
14.15–15.00 ACCROWBATICS

Takaisin alkuun

Fast Lane, 7. kansi laivan etuosa

Perjantai 13.1.2017

18.00–18.30 TURJAKE
18.40–19.10 ALAVUDEN KAKSIRIVISET
19.20–19.50 DARK BOTTLE
20.00–20.30 REDHILL RATS
20.40–21.10 INGÅ SPELMANSGILLE
21.20–21.40 SIBBO SPELMANSLAG
21.50–22.20 ALLSPELSLAGET
22.30–23.00 ÖSTERBOTTNISKA LÅTAR
23.10–23.40 SAKARAT
23.50–00.20 SPELARIT
00.30–01.00 TUUREN PERILLISET
01.10–01.50 THE HONEY BALLS
02.10–03.10 TANSSIORKESTERI POLTE

Lauantai 14.1.2017

10.00–10.30 RAIKA
10.40–11.10 KOIRANEN KOLLEKTION
11.20–11.50 MAHOTTOMAT KANSANMUSIIKKIRYHMÄ
12.00–12.30 TRADIVAARA
12.40–13.10 SUBURBAN STRING BAND
13.20–13.50 SIBA 2.VSK
14.00–15.00 BILL HOTA & THE PULVERS

Takaisin alkuun

Pääaula, 7. kansi laivan keskiosa

Perjantai 13.1.2017

18.00–18.20 GLI INCURABILI
18.30–19.00 ALÉA
19.10–19.40 VISPILÄ
19.50–20.20 EHRONTAHRON
20.30–21.10 NOPE
21.20–21.50 ÄMMÄT ÄÄNESSÄ
22.00–22.30 UNCLE RUBY
22.40–23.10 SAKALAISKAT
23.20–23.50 ACADEMIC FOLK DANCE GROUP STUDENT MARIBOR SLOVENIA (SLO)
00.00–00.30 KAHDEN KERROKSEN KATRILLI
Vetäjänä Paula Kettu
00.40–01.10 DUO JANI KOSKINEN& MAIJU KARI
01.20–02.00 HAURU
02.10-02.55 WASEL & THE WEASEL

Lauantai 14.1.2017

10.00–10.40 RONUUTTAJAT
10.50–11.20 KANTARA
11.30–12.00 ARVID LUNDÈN
12.10–12.40 FRACTAL CAULIFLOWERS
12.50–13.20 HYTKYT
13.30–14.00 LOISARO
14.10–15.00 ÄIJÄKANTELEET

Takaisin alkuun

Saunaosasto 12.kansi, laivan peräosa

Perjantai 13.1.2017

19.45–20.30 TALLARI KUPLETTIEN MATKASSA
20.30–21.30 LAULUNLYÖMÄT
TUPSUN JUUREEN
22.00 TURVALAN UUNILLA
22.45 MIELIKKI JA TERHIKKI
23.30 HYPPÄLÄN UROSMARTAT
23.45 TUPLAVISKI JA TUOREMEHU: TUPSJUN JUUREEN YHTEISLAULUJA
00.30 DUO PIMPEROT

Takaisin alkuun

Muu ohjelma

Perjantai 13.1.2017

18.00–02.00 PELIMANNIN PENKKI, Corner Bar 8. kansi
18.30–22.00 KANSALLISPUKUAPTEEKKI, 7. kannen kauppakäytävä
19.00-21.30 PELIVERSTAS, Konferenssitiat 12. kansi
21.00–21.30 KYMPPIKLUBI,  Top Clubin VIP-lounge 12. kansi
22.00–22.30 FOLK-EXTREME: YÖJUOKSU, Auditorio 12. kansi

Lauantai 14.1.2017

9.00–13.00 KANSALLISPUKUAPTEEKKI, 7. kannen kauppakäytävä
10.00–13.00 PELIVERSTAS, Konferensstilat 12. kansi
10.00–13.00 MESSUTAPAHTUMA, 8. kannen käytävä
11.00–12.00 LAULUNLYÖMÄT, Corner Bar 8. kansi
13.00-14.00 MAAKUNTALAULUJEN MATKASSA, Corner Bar 8. kansi
13.00–13.30 FOLK EXTREME: YÖJUOKSU, Auditorio 12. kansi
13.00–14.00 OLD TIME VIULUWORKSHOP, Konferenssitilat 12. kansi
14.00–14.45 ELÄVÄ PERINTÖ, Auditorio 12.kansi

Takaisin alkuun